0212 275 67 50

EĞİTİM BLOGU

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ AYLIĞI DÜŞER Mİ ???

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ AYLIĞI DÜŞER Mİ ???  EVET DÜŞER .....

GARİP AMA GERÇEK!!!! BUNDAN KURTULMANIN YOLU VAR ……

 

Sosyal Güvenlik Uzmanlığı, Personel Özlük İşleri Uzmanlığı, Ücret Bordrosu eğitimlerimizde emeklilik konuları üzerinde sıkça duran eğitmenimiz Sn. Mustafa ÇAĞLAYAN bir hususa dikkat çekti.

Sigortalılık süresi (kadınları için 20, erkekler için 25 yıl) ve prim gün sayısın doldurmuş olan 08.09.2013 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar, emeklilik için yaş beklerken 30 gün üzerinden asgari ücret ve asgari ücretin 3 katına kadar sigorta primi öderlerse ileride alacakları emekli aylıkları yaklaşık 1-3 TL arasında her ay düşecektir.

Düşüşü engellemenin yolu var. Bu da günlük kazanç rakamının tavan rakam olan 221,33 liraya çıkarılmasıdır. Mesela işveren sizi SGK’ya (asgari ücret) 1.021,50 lira kazanıyor ve ayda 30 gün çalışıyor diye bildiriyorsa bu durumda ilerde alacağınız aylık her ay 3 lira gibi düşüyor. Buna karşın yine aylık (asgari ücret) 1.021,50 lira kazanç ile ayda 4 gün çalışıyor diye bildirirse bu kere de her ay 5 lira gibi artar. İşverenin ödeyeceği prim değişmez.

Son bir bilgi daha vereyim, 30 günden eksik çalışmayı muhasebe veya insan kaynakları kod 7 (puantajlı çalışma) ile SGK’ya bildirirse, ayrıca emekli olmak için yaşı bekleyenler genel sağlık sigortası primi de ödemez.

Hakan YILDIRIM
Finans Direktörü
ADİL IŞIK HAZIR GİYİM MAĞAZACILIK

“ Yeni TTK’nın yürürlüğe girmesi, Yeni dünya düzeninde artık ülke ekonomilerinin birbirleriyle entegre olmaları, Mali işler ve Finans uygulamalarının Avrupa ile eşdeğer şekilde uygulanmasını zorunlu kılmıştır. Platform AKADEMİ’den almış olduğumuz eğitim hizmetlerini değerlendirdiğimizde, mali işler çalışanlarının, teknolojiyi en üst seviyede kullanmaları, şirketin varlıklarını koruyan, kaynaklarını doğru kullanan bir fikir anlayışına sa...

TAMAMLANAN KURUMSAL EĞİTİMLER