0212 275 67 50

EĞİTİM BLOGU

Dış Ticaret Mevzuatı

Dış ticaret mevzuatı, ülke bağlamında Türkiye için konuşmak gerektiğinde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemenlik ve yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul görmüş, Bakanlar Kurulu’nun yürütme görevini üstlendiği ve anlaşmazlık durumunda mahkemelerin yargı yetkisini aldığı Dış Ticaret kanununun yaptırımları, gereklilikleri ve uyulması gereken kurallarıdır.

 

Kısaca bu şekilde açıklayabileceğimiz dış ticaret mevzuatı, bireylere, kurum ya da kuruluşlara özel sektör içerisinde Platform akademi gibi dış ticaret eğitimi ve dış ticaret kursu ile anlatılarak, bireyin; kurum veya kuruluşun uzmanlığının edinilmesi sağlanır.

 

Dış ticaret uzmanının hâkim olması gereken bir konu olan dış ticaret mevzuatı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin dış ticaret hususunda uyguladığı yaptırımlardan, alınacak vergilere kadar pek çok hususun formatını belirtir. Ülke ekonomisinin kalkınma politikaları çerçevesinde sürekli olarak güncellenen ve iyileştirme çalışmaları yapılan dış ticaret mevzuatının öğretimini, kamu sektöründe üniversiteler ve yükseköğrenim kurumları üstlenmektedir. Kurumsal eğitimler ya da bireysel eğitim farkı gözetmeksizin eğitim alacak Dış Ticaret Uzman adayının dış ticaret mevzuatına tam manası ile hâkim olması gerekmektedir.

Gani ŞENGÜL
Genel Müdür Yrd.
ALTINYILDIZ MENSUCAT VE KONFEKSİYON FAB. A.Ş

“ Şirketlerin hedeflerine koşmalarında, sürdürülebilir karlılıklarının korumalarında, en önemli faktör nitelikli insan kaynağıdır. Çalışanlarımızın gelişen teknolojiye ayak uydurmaları, rekabette bir adım öne çıkmaları için ihtiyaç analizleri doğrultusunda dışarıdan alınan eğitimlere büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda Platform AKADEMİ’nin sunduğu eğitim hizmetlerini tercih ettik. Aldığımız eğitimlerin sonuçlarını değerlendirdiğimizde, ...

TAMAMLANAN KURUMSAL EĞİTİMLER