0212 275 67 50

EĞİTİM BLOGU

DIŞ TİCARETTE TESLİM ŞEKİLLERİ

Dış Ticarette Teslim Şekilleri

Dış ticarette kullanılan bir ok teslim şekilleri vardır. Bunların en bilinenleri ise;

GEMİDE MASRAFSIZ

Bu teslim şeklinde satıcı malları alıcının gemisine kadar götürür ve alıcıya teslim eder. Alıcı bu noktadan sonra tüm masrafları üstlenir ve bu noktadan sonra mallar ona geçmiş olur.

MAL BEDELİ VE NAVLUN

Bu teslim şeklinde satıcı malların teslim edileceği yere kadar taşır ve buraya kadar olan tüm masrafları öder. Ancak alıcıya teslim edildikten sonra tüm masraflar alıcıya aittir.

MAL BEDELİ, SİGORTA VE NAVLUN

Bu teslim şeklinde alıcı malları teslim edeceği yere kadar götürür ve buraya kadar olan masrafları üstlenir. Teslim yerinden önce malların başına bir zarar gelirse bunu alıcı öder.

TAŞIMA ÖDENMİŞ OLARAK

Bu teslim şeklinde alıcı kendi seçtiği taşeronlara malları teslim aldırır ve taşıtır. Bu teslim şeklinde zarar ve ziyanlar alıcıya aittir.

TAŞIMA VE SİGORTA ÖDENMİŞ OLARAK

Bu teslim şeklinde alıcı kendi seçtiği taşıma firmasına malları taşıtır. Ancak satıcı tüm masrafları üstlenmek zorundadır.

SINIRDA TESLİM

“Sınırda teslim “ terimi, malların gelen taşıma aracından boşaltılmamış, ihracat için gümrüklenmiş fakat ithalat için gümrüklenmemiş olarak sınırda, ancak bitişik ülkenin gümrük sınırından önce olacak şekilde, belirlenen teslim yerinde veya noktasında alıcının tasarrufuna bırakılmasıyla satıcının teslim borcunu yerine getirdiğini ifade eder. 

Gani ŞENGÜL
Genel Müdür Yrd.
ALTINYILDIZ MENSUCAT VE KONFEKSİYON FAB. A.Ş

“ Şirketlerin hedeflerine koşmalarında, sürdürülebilir karlılıklarının korumalarında, en önemli faktör nitelikli insan kaynağıdır. Çalışanlarımızın gelişen teknolojiye ayak uydurmaları, rekabette bir adım öne çıkmaları için ihtiyaç analizleri doğrultusunda dışarıdan alınan eğitimlere büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda Platform AKADEMİ’nin sunduğu eğitim hizmetlerini tercih ettik. Aldığımız eğitimlerin sonuçlarını değerlendirdiğimizde, ...

TAMAMLANAN KURUMSAL EĞİTİMLER