0212 275 67 50

EĞİTİM BLOGU

İnsan Kaynakları Ne İş Yapar

İnsan kaynakları, üniversite ya da eğitim kurumlarınca ulusal ya da uluslararası geçerliliği olan diploma, sertifika ya da uzmanlık belgesi verilen bireylerin, personel ya da idareci olarak yürüttüğü mekanizmaya verilen isimdir. Firma ya da kurum / kuruluşların tamamı için ihtiyaca yönelik personel alımı gerçekleştiren departmanlardır. Bu departmanların temel olarak yaptıkları iş, personel sayı planlaması, personel gider planlaması gibi ihtiyaca yönelik işin tamamlanması adına gerekli olan insan kaynağını sağlamasıdır. 


Bir personelinin, iş akdinin belirlenmesi, feshedilmesi, tazminat ve iş sözleşmeleri gibi hususlarda yetki sahibi olan insan kaynakları, Türkiye Cumhuriyeti devletinin belirlemiş olduğu kriterlerde ilgili pozisyonlar için personel temini ile yükümlüdür. İş ilanının açılması, yönetilmesi ve personel ihtiyacının karşılanması sonrasında ilanın yayından kaldırılması, insan kaynaklarının yetkisindedir.


Dolayısı ile bilgi havuzu oluşturulması için iş ilanı açmak, insan kaynaklarının yetkilerinden biridir. İnsan kaynakları personelleri ya da idarecileri, insan kaynakları eğitimi almış ya da Platform Akademi gibi özel sektör kuruluşlarından insan kaynakları kursu alarak kendini yetiştirmiş bireylerden meydana gelmektedir.

Gani ŞENGÜL
Genel Müdür Yrd.
ALTINYILDIZ MENSUCAT VE KONFEKSİYON FAB. A.Ş

“ Şirketlerin hedeflerine koşmalarında, sürdürülebilir karlılıklarının korumalarında, en önemli faktör nitelikli insan kaynağıdır. Çalışanlarımızın gelişen teknolojiye ayak uydurmaları, rekabette bir adım öne çıkmaları için ihtiyaç analizleri doğrultusunda dışarıdan alınan eğitimlere büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda Platform AKADEMİ’nin sunduğu eğitim hizmetlerini tercih ettik. Aldığımız eğitimlerin sonuçlarını değerlendirdiğimizde, ...

TAMAMLANAN KURUMSAL EĞİTİMLER