0212 275 67 50

EĞİTİM BLOGU

İnsan Kaynağı Planlaması Yapma

İnsan kaynağı planlaması, işletmelerin ihtiyaç duyacağı personellerin niteliklerini önceden belirleyerek doğru zamanda doğru yeteneklere sahip kişilere sahip olma sürecidir. İşletmelerin gelecekte istihdam edeceği personeli önceden belirlemesidir. Bu planlama sayesinde insan kaynaklarına yapılan yatırımların yeteri derecede geri dönüşümü sağlanmış olacaktır.

İnsan kaynaklarının planlanma aşamasında organizasyonların insan kaynakları eğitimi almış kişileri bünyelerinde bulundurmaları ya da çalışanlarından bazılarını bu kurslara ve özellikle MEB sertifikalı insan kaynakları eğitimi kurslarına göndermeleri önem arz etmektedir.

İnsan kaynakları planlaması ile işletmelerin istihdam edeceği çalışanların özellikleri daha önceden ayrıntılı bir şekilde belirlendiği için adaylar arasında daha kolay ve sağlıklı bir seçim yapabilme imkânı sağlanır. Bu sayede çalışanlardan yüksek verim sağlanacağı gibi çalışanlarında memnuniyet derecesinin yüksek olması sağlanmış olur. Planlama çalışması yapılırken işletmenini bugünkü ve geleceğe dönük potansiyeli göz önünde bulundurulması gerekir.

İnsan kaynakları yönetimi günümüzde yoğun rekabet ortamı içerisinde işletmelerin devamlılık, karlılık ve büyüme alanlarında gelişme gösterebilmeleri açısından, İK eğitimi önemli bir yer kazanmıştır.

Celalettin GÖÇHAN
Genel Müdür
HASEKİ ECZA DEPOSU TİC. SAN .AŞ.

“ Satmış olduğunuz ürün ne kadar nitelikli ve talebe cevap verebilecek düzeyde olursa olsun, ciro ve karlılık hedeflerinize ulaşmanızda en önemli unsur, Pazarlama ve Satış personelinizin yetkinliğidir. Sektörümüzde yaşanan sıkı rekabetle başa çıkıp, bütçe hedeflerimizi yakalamak doğrultusunda Platform AKADEMİ’den Pazarlama ve Satış, Satın alma ve Lojistik, Etkili İletişim, Takımdaşlık eğitimlerini aldık. Eğitimlerin çalışanlarımıza, özg...

TAMAMLANAN KURUMSAL EĞİTİMLER