0212 275 67 50

EĞİTİM BLOGU

İŞ GÖRÜŞMESİNDE KIYAFET ÖNEMLİ Mİ?

Yapılan araştırmalarda iş görüşmesinde adayların giydiği kıyafetler büyük ölçüde adayın karakterini yansıttığı sonucunu ortaya çıkarmıştır.

İnsan Kaynakları uzmanlık eğitimlerinde, İnsan Kaynakları Uzaman adaylarına, eğitimin içerisinde yer alan   “Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri “ , Uygulamalı İşe Alım Teknikleri bölümlerinde adayın giymiş olduğu kıyafetin analizi detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Aday seçiminde asıl olan doğru işe -  doğru aday mantığıdır. Bu noktada adayın karakteri devreye girmekte ve büyük önem arz etmektedir. Yapılan çeşitli testlerle adayın karakter analizi illaki ortaya çıkmaktadır ancak bazen yanıltıcı da olabilmektedir. Bu yüzden İyi bir İnsan Kaynakları Uzmanı yazılı testin yanı sıra fiziksel test konusunda da uzman olmalıdır.

Pekiİnsan Kaynakları Uzmanlık Eğitimi almış iyi bir İK’cı adayın giymiş olduğu kıyafetler konusunda nelere dikkat etmelidir. Diğer taraftan adaylar açısından da iş görüşmesinde kıyafet tercihi konusunda nelere dikkat edilmelidir;

Kıyafetler çoğu zaman kişinin karakterini, eğitim seviyesini ve daha pek çok yönünü ortaya koyar.

Kadın Adaylar;

Siz işe yetenekleriniz için işe alınacaksınız çok dar ve kısa etekler ile iş görüşmesine giderseniz ciddiye alınmazsınız. Spor ayakkabı veya parmak arası terlikle iş görüşmesine gidilmez. Sahile değil ciddi bir ofis ortamına gidiyorsunuz.

İç çamaşırınızın göründüğü kıyafetler giymeyin.

Dar pantolonlar değil boru paça veya bol pantolonlar tercih edin.

File çoraplar, taytlar ve benzer kıyafetler günlük hayatınızda tercih edilebilecek giysilerdir. File çoraplar, dar taytlar işi kaybetmenizin sebeplerindendir.

Çok renkli aşırı abartılı aksesuarlardan uzak durun. İnce bir kolye, ufak bir yüzük ve top küpeler uygun olabilir.

 

Erkek Adaylar;

Kısa kollu gömlek yerine uzun kollu gömlek ve kravat tercih edilmeli.

Mutlaka tek renk gömlekler veya takım elbise tercih edilmeli.

Saç ve sakal bakımı mutlaka düzgün olmalı.

Kot Pantolon ve tshirt kesinle olmamalı.

Beyaz çorap kesinlikle olmamalı

Celalettin GÖÇHAN
Genel Müdür
HASEKİ ECZA DEPOSU TİC. SAN .AŞ.

“ Satmış olduğunuz ürün ne kadar nitelikli ve talebe cevap verebilecek düzeyde olursa olsun, ciro ve karlılık hedeflerinize ulaşmanızda en önemli unsur, Pazarlama ve Satış personelinizin yetkinliğidir. Sektörümüzde yaşanan sıkı rekabetle başa çıkıp, bütçe hedeflerimizi yakalamak doğrultusunda Platform AKADEMİ’den Pazarlama ve Satış, Satın alma ve Lojistik, Etkili İletişim, Takımdaşlık eğitimlerini aldık. Eğitimlerin çalışanlarımıza, özg...

TAMAMLANAN KURUMSAL EĞİTİMLER