0212 275 67 50

EĞİTİM BLOGU

Satış Temsilcisinin Özellikleri ve Sorumlulukları

Satış temsilciliği ne kadar her firmada görülen aslında bir sürü özellik ve sorumluluk getiren bir meslektir. Her meslekte olduğu gibi satış temsilcisinin belli başlı özellikleri olması gerekir. Öncelikle her satış temsilcisinin pazarlama ve satış eğitimi alması gerekir.

Bu eğitimlerde işyerinde ya da müşteri ilişkileri ile ilgili karşılaşılabilecek bütün sorunlar ele alınır. Özellikle bir müşteri temsilcisinin çalıştığı firma hakkında her şeyi bilmesi gerekir. Çalıştığı firmanın sektörü ile ilgili bütün gelişmeleri de bilmesi gerekir. Çünkü firmanın satışından sorumlu olduğu için firmayı hem müşteriye hem de tedarikçilere karşı temsil eder. Bunu yaparken olabildiğince sabırlı, saygılı ve istediğini alan bir tablo çizmelidir. İstediğini alırken öyle bir davranış göstermelidir ki ne müşteri ne de tedarikçi bu davranıştan dolayı kırılmamalı, soğumamalıdır.

Pazarlama teknikleri içerisindeki satış ahlakı, etik meselelerini de göz ardı etmemelidir. Bir firmadaki satış temsilcileri arasında rekabet her zaman bulunur. Hem firma içinde hem de satışlarda etik her zaman korunmalıdır.

Gani ŞENGÜL
Genel Müdür Yrd.
ALTINYILDIZ MENSUCAT VE KONFEKSİYON FAB. A.Ş

“ Şirketlerin hedeflerine koşmalarında, sürdürülebilir karlılıklarının korumalarında, en önemli faktör nitelikli insan kaynağıdır. Çalışanlarımızın gelişen teknolojiye ayak uydurmaları, rekabette bir adım öne çıkmaları için ihtiyaç analizleri doğrultusunda dışarıdan alınan eğitimlere büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda Platform AKADEMİ’nin sunduğu eğitim hizmetlerini tercih ettik. Aldığımız eğitimlerin sonuçlarını değerlendirdiğimizde, ...

TAMAMLANAN KURUMSAL EĞİTİMLER