0212 275 67 50

EĞİTİM BLOGU

Türk Ticaret Kanunun Getirdiği Yenilikler

Bilindiği gibi 2012 yılının başlarında çalışmalarına başlanan ve 2013 yılının ilk ayından itibaren geçerli olan Yeni Türk Ticaret kanunu bazı değişiklikleri de beraberinde getirdi. Bu yazımızda bu kanunun hangi firmalar için ne gibi yenilikler getirdiği konusunda sizleri bilgilenilmeye çalışacağız.

TEK KİŞİ ANONİM ŞİRKET KURABİLECEK

Kanunla birlikte yeni düzenleme beraberinde gelirken tek kişiler anonim ve limitet ortaklıklarına imkan tanımakta. Bu en göze çarpan özellik olarak dikkat çekmekte.

BAĞIMSIZ DIŞ DENETİM

Anonim şirketlerinde bu güne kadar iç denetimler söz konusu olsa da sağlıklı denetimler yapılıp gerekli bilgilendirmeler yeterince yapılmamaktaydı. Bağımsız iç denetleme ile bu konunun üstesinden gelindi.

İNTERNET SİTESİ KURMA ZORUNLULUĞU

Bu düzenlemeler profesyonel yönetim anlayışının şirketlere yansıtılmasını hedefliyor. Artık her şirketin bir web sitesi olması ve insanları bilgilendirmesi zorunlu hale getiriliyor. Ticari sır taşıyan bilgilerin ise internet sitelerinde paylaşılması ise zorunlu olmuyor.  Zaten yasanın getirdiği en büyük değişiklik de bu değişiklik oldu.

İNTERNETTEN YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

Yasa internetten yönetim kurulu toplantısı yapabilme olanağı sağlıyor. Yani artık her şey kağıt üzerinde olmak zorunda değil.

Detaylar için YENİ TÜRK TİCARET KANUNUNUN GETİRDİĞİ YENİLİKLER eğitimimize katılabilirsiniz.

Hakan YILDIRIM
Finans Direktörü
ADİL IŞIK HAZIR GİYİM MAĞAZACILIK

“ Yeni TTK’nın yürürlüğe girmesi, Yeni dünya düzeninde artık ülke ekonomilerinin birbirleriyle entegre olmaları, Mali işler ve Finans uygulamalarının Avrupa ile eşdeğer şekilde uygulanmasını zorunlu kılmıştır. Platform AKADEMİ’den almış olduğumuz eğitim hizmetlerini değerlendirdiğimizde, mali işler çalışanlarının, teknolojiyi en üst seviyede kullanmaları, şirketin varlıklarını koruyan, kaynaklarını doğru kullanan bir fikir anlayışına sa...

TAMAMLANAN KURUMSAL EĞİTİMLER