Dış ticaret ne iş yapar sorusunun cevabı için öncelik olarak dış ticaretin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Küreselleşen dünya üzerindeki gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler arasında ticari faaliyetler son derece artmış durumdadır. Bu nedenle dış ticaret ile ilgili mantıklı, hızlı ve doğru kararlar alabilen insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ticaret işlerinde en önemli etken ticari faaliyetler ile ilgili bilgi birikimine sahip kişilerin bu iş içerisinde yer alabilmesidir. Böylece hem dış ticaret payı büyümekte hem de doğru kararlar alınabilinmesi sağlanabilmektedir.

Günümüzde çoğu insan dış ticaret ne iş yapar bilmektedir. Çünkü çağımızın en büyük ticari faaliyeti ülkeler arası yapılan ticari faaliyetler olarak göz doldurmaktadır. Ülkemiz açısından da çok önemli bir yeri olan ve ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip olan dış ticaret gittikçe de gelişen bir meslek olarak ön plandadır.

Dış ticaret ile ilgili uğraşan kişi ve firmalar öncelikle kar amacı gütmekle beraber aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunmak için de oldukça çaba göstermektedir.