Geçen Haftalarda İHA haber ajansının yayınladığı habere göre milliyet haber internet sitesinde Dış ticaret sektörü ile ilgili eleman desteği hakkında bir haber yayınlandı. Buradan da anlaşıldığı gibi dış ticaret eğitimi artık zorunluluk haline gelecektir. Haber datayları aşağıdaki gibidir

Dış Ticaret Sektörüne Eğitimli Eleman Desteği

Çanakkale Ticaret borsası ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Çanakkale ekonomisini önemli ihtiyaçlarından olan dış ticaret sektörüne tecrübeli ve bilgili eleman desteğinin sağlanmasına ilişkin bir projeye imza attı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansından Teknik Destek Programı Kapsamında almış olduğu ‘Çanakkale İlinin Tarımsal İhracat Kapasitesinin Artırılmasına Yönelik Dış Ticaret eğitimi’ projesi kapsamında yapılan eğitim gerek içeriği gerekse üye ve kursiyer katılımı açısından oldukça büyük ilgi gördü.

Eğitimin sonunda yapılan kapanış ve sertifika töreninde bir konuşma yaparak projeyi değerlendiren Borsa Başkanı Kaya Üzen, “İhracat, dış ticaret, dünya ölçeğinde ve kalitesinde mal üretmek çok önemli bir sektör. Ama hepsinden önemlisi ise gıda sektöründe, tarımsal ürün sektöründe bu ihracatı gerçekleştirmek ise daha zor ve daha çok emek isteyen bir iş. Siz bir otomobili, bir cep telefonunu tüm dünyaya satabilirsiniz. Ama bir gıdayı bozulmadan, damak tadına uyarak başka bir ülkeye satmak çok daha büyük bir beceridir. Borsamız uzun süredir dış ticarette, dış tanıtımda, yabancı heyetlerde, yurt dışı fuarlarda son 10 yılda çok büyük deneyim kazandı. Uzakdoğu’da, Avrupa’da, Balkanlarda, Ortadoğu’da bir çok fuara katılan, bir çok yabancı heyeti ağırlayan Borsamız dış ticaretteki sorunları, eksikleri en yakından gören kurum.

Bir çok sorunu, bir çok ilki yaşayan Borsamız bu konudaki ihtiyacı da görerek dış ticaret personeli, dış ticaret eğitimi konusunda Tarım İl Müdürlüğümüz ile çok başarılı bir adım attı. Önemli bir sorunun çözümünde önemli bir proje gerçekleştirdi “ dedi. Projenin sertifika töreninde konuşan Tarım İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım, Projenin 2014 yılında yine GMKA’dan alınan bir dış ticaret projesinin devamı niteliğinde olduğunu, bu projede ise 42 saatlik temel dış ticaret eğitimi verildiğini ve bu eğitimin kurumların ihtiyacına ve sektörlerin taleplerine göre düzenlendiğini anlattı.