Emekli Olacaklara Müjde, bildiğiniz üzere SGK 2008 yılında emeklilik maaş hesaplamasında değişikliğe gitmişti. SGK’nın bu uygulaması, çalışma süresi uzadıkça bağlanacak emekli aylığında düşüşlere sebep oluyordu. Sosyal Güvenlik Uzmanlarının uzunca bir süredir tartıştığı bu durum mantığa ters bir uygulamaydı. Gerçi SGK’nın çalışma süresini aşmış emekli adaylarının alehine olan bu uygulama, biraz da insanları emekliliğe teşvik edip, yeni istihdamlara yol açmak amaçlıydı. Ancak bu noktada bir de çelişki vardı. Emeklilik yasasının tekrar revize edilip yasallaşması ile bir tarafta 45 ile 60 yaş arası emekli olacaklar, diğer tarafta da 60 yaşından sonra emekli olacaklar.

Emekli Olacaklara Müjde

Emekliliğin devlete etkisi hazineden düzenli olarak para boşalmasıdır. Gelişmiş ülkelerde de aynı sorun var ancak onlar prim tahsilatlarını düzgün ve doğru bir şekilde değerlendiriyorlar bizdeki gibi toplanan primler çarçur edilmiyor. Doğru yerlerde değerlendirilip, sonra tekrar insanlara dağıtılıyor. Çünkü emeklilik prim kesintileri devletin değil çalışanlarındır. İnsanlar çalıştıkları süre içerisinde devleti fonlarlar, devlet de bu fonları doğru kaynaklarda kullanıp, değerlendirip daha sonra çalışanlara emekli maaşı olarak iade eder.

Emekli Olacaklara Müjde

Konuyu toparlarsak, çalışanların emekli aylıkları, aylık bağlama oranı ile ortalama kazancın çarpımı yoluyla hesaplanıyor. Emekli aylığı hesaplamasında 3 dönem uygulaması var. Aylık bağlama oranı 3 farklı dönem için ayrı ayrı hesaplanıyor.

1999’a kadar, aylık bağlama oranı, 25 yıl sigortalılık süresi için yüzde 76 oldu.
2000-2008 arasında sistem değiştirildi ve 25 yıl için oran yüzde 65’e çekildi.
Ekim 2008 sonrasında ise 25 yıl için yüzde 50’ye indi.
Mevcut sistemde, ekim 2008’den sonra uygulanan aylık bağlama oranı düşük olduğu için, bu tarihten sonra çalışılan her yıl emekli aylığını düşürücü rol oynuyor.

Emeklilik şartlarını kazanıp çalışmaya devam edenlerden, yaklaşık 3 bin liranın altında brüt kazanç elde eden sigortalı çalışanların ileride alacağı emekli maaşını, çalıştığı her yılbaşına düşürüyor. Bu düşüş asgari ücretle çalışanlarda yılda 30- 40 lira civarında oluyor.

Hükümet yeni yapacağı düzenlemeyle bu mağduriyetin önüne geçip, hesaplamayı daha adil yapmayı planlıyor.