Excel’de Özet Tablo (Pivot Table) Excel’in tablolarınızda bulunan verilerin raporlanabilmesi, istatistiki özetlerinin çıkartılması, Grafiklerin esnek olarak anlık yorumlanabilmesi gibi pek çok işlemi standart excel işlevleri ile gerçekleştirmek uzun zaman alabilir.

Excel’de Özet Tablo (Pivot Table)

Örneğin 3 kırılımlı bir raporu standart excel fonksiyonları ile oluşturabilmek için ETOPLA (SUMIF), ÇOKETOPLA (SUMIFS) gibi fonksiyonlara hakim olmak gerekmekte, ayrıca çok uzun zaman harcamayı göze almak gerekmektedir.

Ancak Özet Tablo (Pivot Table) ile benzer bir raporu oluşturmak hiç abartısız 30 saniye içerisinde mümkündür. Üstelik sadece sürüle – bırak yöntemi ile adeta yap-boz ile oynar gibi raporlarınız anlık olarak farklı şekillerde gösterilebilir, kırılım seviyeleri dilediğimiz gibi değiştirilebilir.

Raporda görülen tüm verilerin kaynakları filtrelenmiş olarak yeni tablolar şeklinde oluşturulabileceği gibi Özet Grafikler (Pivot Chart) ile bahsettiğimiz tüm rapor çeşitlerinin grafikleri yine saniyeler içerisinde oluşturulabilir.