Finans Eğitim Almak Neden Önemlidir? Sorusu bugünkü konumuz. Finansmanınız veya borcunuzla ilgili endişelerinizle kendinizi köşeye sıkışmış mı hissediyorsunuz? Borca girmekten kaçınabileceğiniz yollar veya finansal geleceğiniz için nasıl bir plan yapacağınız konusunda bilgi mi arıyorsunuz. Finansal eğitim için hiçbir zaman geç değildir ve finansal yapının önemli olmasının birçok nedeni vardır. Bütçenizi nasıl dengede tutacağınızı bilmek ve bir tasarruf planı yapmayı öğrenmek, geleceğinizde çok büyük bir fark yaratabilir.

İşte Finansal Eğitim Almanın Gerekliliğini Anlatan O 5 Madde

  1. Finans Eğitim,, Kontrolü Elde Etmenize Yardımcı Olur

Borçtan bunalmış hissediyorsanız, kredi ve faturalarınız için ödeme yapmakta zorlanıyorsanız, finansmanınızı iyi yönetmeyi öğrenmek, kontrolü ele almanın ilk adımıdır. Bu tavsiyeyi hayata geçirmek ve borcunuzu ortadan kaldırmak için çalışmak ve adıma atmak ikinci adımdır. Gerçekçi olarak neleri karşılayabileceğinizi ve bütçenizden düzeltmek için neye ihtiyaç duyabileceğinizi anlamayı öğrenin. Finansal eğitim, ödeme dengesinde meydana gelen bozulmaların sizi çok zorlandığını hissettiğiniz yerde size bir çıkış yolu sunar.

  1. Finans Eğitimi; Borç Döngüsünü Sonlandırmaya Yardımcı Olur

Bir bütçe oluşturmayı ve gelirinizin harcamalarınızla nasıl ilişkili olduğunu anlamayı öğrenmek, gelecekte borç biriktirmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Finansmanlarınızın nasıl çalıştığını ve onları sağlıklı yapan şeyin tüm detaylarını anlamak, borçsuz yaşamayı öğrenmenin bir parçasıdır. Muhtemelen geleceğinizin bir noktasında tekrar krediye/nakit paraya ihtiyacınız olacak. Bu nakit paraya ya da krediye ulaştıktan sonra size zarar verebilecek şekillerde kullanmak yerine kredinizi akıllıca nasıl kullanacağınızı öğrenmek önemlidir. Bunun da yolu Finans eğitiminden geçmekte.

  1. Finans Eğitimi, Paranızı Anlamanıza Yardımcı Olur

Finansal eğitim, paranın nasıl çalıştığını ve paranızın sizin için neler yapabileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Örneğin, bir ev mi yoksa araba mı satın alacağınız ya da acil bir durum mu yoksa emeklilik için mi tasarruf edeceğiniz konusunda büyük bir karar vermeniz gerekirse, bir finansal danışmanla çalışmak size yardımcı olabilir. Bir danışman, gelirinize ve giderlerinize yakından bakabilir ve büyük bir alım yapmak için yeriniz olup olmadığını ya da böyle bir alım yapmanın finansal hayatınızın geri kalanını nasıl etkileyeceğini görmenize yardımcı olabilir.

  1. Finans Eğitimi, Geleceği Planlamanıza Yardımcı Olur

Geleceğinizi planlamak için, farklı tasarruf seçeneklerinin ne olduğunu ve hedeflerinizi nasıl etkileyebileceklerini anlamanız gerekir. Örneğin, bir gün emekli olmayı planlıyorsanız, finansal eğitim ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Mevcut gelirinize, enflasyonunuza ve emeklilikte ne kadar süre yaşayacağınıza bağlı olarak nasıl tasarruf edeceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Finansmanınızı anlamak, diğer hedefleri planlamanıza yardımcı olabilir. Tatile çıkmak istiyorsanız, o tatil için ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini ve her ay ne kadar ayırmanız gerektiğini, böylece seyahatinizi karşılamak için gereken fonları alabilmeniz için size yardımcı olabilir.

  1. Finans Eğitimi; Seçimlerinizi Anlamanıza Yardımcı Olur

Parayı ve finansmanın nasıl çalıştığını anlamak, yapmanız gereken bazı seçeneklerin arkasındaki nedeni anlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir tatil için para biriktiriyorsanız, hedefinizi azaltabilecek başka bir büyük satın alma işlemi yapmamaya karar verebilirsiniz. Gelecekte bir ev satın almayı planlıyorsanız, şu anda neden bir kredi kartı açmak istemediğinizi veya bunun nasıl en iyi ipotek teklifini alma yolunda olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Finansal Eğitim önemlidir – ve para ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyi yalnız öğrenmek ya da kendinize öğretmek zorunda olmadığınızı bilmek önemlidir. Platform Akademi’nin güçlü eğitmen kadrosu, akıllıca finansal kararlar vermenize ve paranızı etkili şekilde kullanmanız konusunu anlamanıza yardımcı olmayı sağlıyor.

Daha fazlası için, finans, raporlama, power bi ve muhasebe eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.