İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir sorusunun cevabını kurumsal firmaların iş süreçlerindeki tüm adımlarda bulabiliriz. Üretim ya da verilen hizmetlerin, servislerin; kurumların temel varlık nedeni olan kârlılık hedefine doğru ulaşabilmek için gerekli olan insan gücünün temsili kavramı olan insan kaynakları, hiyerarşik yapısı içerisinde tek el yöneticiden, en alt kademedeki işçiye varana kadar tüm süreç ve sorumlulukları kapsar.

İnsan Kaynakları Yönetimi
İnsan kaynakları eğitimi almış bireylerin çalıştığı ayrı bir iş sektörü olan insan kaynakları yönetimi, organizasyon yönetimi, personel idaresi, işgücü yönetimi ve endüstriyel yönetim gibi temel birkaç kapsamdan meydana gelmektedir.

Sektöre nitelikli personel ve idareciler yetiştirebilmek amacı ile üniversitelerin ilgili bölümlerinde yüksek öğretim dersleri verilmektedir. Özel sektörde yer alan firmalar arasından ise bu eksiği Platform Akademi gibi sektörün lider kuruluşları; verdiği insan kaynakları kursu ile gidermektedir.

İş hayatının kalitesini belirlemeyi, kaliteyi yükseltmeyi ve işçi verimliliğini maksimum düzeye çekebilmeyi amaçlayan insan kaynakları yönetimi süreci, dikkatli davranılması gereken ve uzmanlık sahibi olmadan girişilmesi pek sağlıklı olmayan bir sektördür. Sektörel özellikler bakımından insan kaynakları yönetimi, iş hayatında idareci ve çalışanların doğrudan etkilendiği ikincil departman niteliğindedir.