Negatif faiz politikası NIRP finans piyasalarının olduğu kadar yatırımcıların da korkulu rüyasıdır. Bu politika hayatımıza Japonya ile girmişti. Temel sebebi negatif enflasyondan kaynaklanmaktadır. Tasarrufların tavan yapması ülkeleri bu politikayla baş başa bırakmaktadır.

Negatif Faiz Politikası NIRP

Son yıllarda Avrupa Merkez Bankası da bu sorunla karşılaşmaktadır. Bankanın krediye gitsin diye verdiği paralar kendisine geri dönünce ceza amacıyla 2014 yılında Negatif faiz politikasına geçti. Banka bu politikayı geçici olarak uygulama amacındayken ne var ki sürekli hale geldi ve negatif faiz oranı da gittikçe yükseliyor.

Politikanın kalıcı hale gelmesinin sebebine gelince, Merkez bankaları Negatif faiz politikası NIRP ’ye geçince piyasadaki tahvillerin faizleri hızla düşmeye başladı. Getiri arayan yatırımcılar tahvillere saldırdı. Paranın bol olması ve aşırı talep tahvil faizlerini hızlıca düşürüp, negatife çevirdi. Yani şöyle düşünün paranızı bankadaki kasaya koyuyorsunuz, herhangi bir getiri almadan üzerine kasa kirası ödüyorsunuz, buna benzer bir durum. Dünyada şu anda 15,6 trilyon dolar tutarında tahvilin nominal faizinin eksi olduğu bilinmektedir.

bizi Linkedin‘de takip edebilirsiniz.