Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri ’nde görüşmenin olmazsa olmazı yaşanmış örnekler ve mutlaka somut olaylara dayandırılan sorulardan oluşmasıdır.

Ayrıca STAR Analizi olarak adlandırabileceğimiz soru kalıpları da Mülakat verimliliği açısından bize oldukça yardımcı olmaktadır.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri

İngilizce baş harflerin birlikte yazılmasıyla oluşturulan (Situation, Task, Action, Result) bu Analiz Durum-Davranış-Hareket-Sonuç olarak özetlenebilir.

Somutlaştırmak gerekirse Müşteri Hizmetleri ile ilgili bir pozisyon için adayla görüşme esnasında şu soru-cevap kalıpları değerlendirilebilmektedir.

Mülakatçı: Son çalıştığınız firmada Müşteri Hizmetleri’nde görev yaparken Müşteri Şikayeti ile ilgilendiniz mi, bir örmekle açıklayabilir misiniz?

Aday: Perakende alanında Uluslararası tedarik zinciri olan son iş deneyimimde oldukça yoğun bir iş gününde bir bayan yanıma gelerek çantasını kaybettiğini ve içinde çok değerli eşyalar olduğunu söyledi (DURUM).

Müşterimizden çantasının renginden büyüklüğüne kadar tüm özelliklerini anlatmasını, ayrıca içinde bulunan değerli eşyaların neler olduğunu bildirmesini istedim(DAVRANIŞ).

Sonrasında Güvenlik ve Kayıp Eşya başta olmak üzere tüm departmanları ayrı ayrı arayarak uyardım ve çantayla ilgili detayları anlattım(Hareket).

Az sonra B girişindeki Güvenlik arkadaşlar Çantanın kendilerinde olduğunu ve istenildiği takdirde içindeki eşyalarla ilgili olarak arama yapabileceklerini söylediler ancak müşterimiz teşekkür ederek bu teklifi geri çevirdi ve çantasını aldı (SONUÇ).

Yukarıdaki örnek her departman ve pozisyon için geliştirilip uyarlanarak Mülakatın verimli geçmesi mümkün olmaktadır.